Wykopaliska w ottońskim kościele Radegundi w Helfta

Ryc. 1. Helfta, widok z lotu ptaka na wykopaliska (fot. LDA/T. Koiki).

Latem 2021 r. w miejscowości Helfta, powiat Mansfeld-Südharz (Niemcy), 35 km na zachód od Halle (Saale), pod kierownictwem dr hab. Felixa Biermanna, prof. US, odbyły się wykopaliska prowadzone przez Urząd Ochrony Zabytków Saksonii-Anhalt (Landesamt für Denkmalpflege und Archäologie Sachsen-Anhalt, Halle [Saale]). Wzięli w nich również udział studenci Uniwersytetu Szczecińskiego. Odsłonięto pozostałości kościoła Radegundi, który według kronikarza Thietmara z Merseburga został ufundowany przez cesarza Ottona Wielkiego przed 968 rokiem. Kościół należał do ważnego ottońskiego pałacu królewskiego. W miejscu tym poświadczone są źródłowo pobyty cesarza Ottona Wielkiego i jego syna Ottona II. Jeszcze wcześniej istniał tu duży gród karoliński Helphidesburg, o którym wzmianki pisemne pochodzą z IX wieku. Na tym samym miejscu od XII do XIV wieku istniał mały zamek rycerski.

Kościół Radegundi istniał do późnego średniowiecza. Charakterystyczna architektura i plan wczesnego kościoła, historyczne znaczenie tego miejsca, ponad 400 przebadanych archeologicznie grobów (niektóre z wyposażeniem grobowym) oraz bogate znaleziska z okresu od wczesnego do późnego średniowiecza, nadają badaniom w Helfcie istotnego znaczenia. Badania będą kontynuowane w kolejnych sezonach.

(tekst. F. Biermann)