Film dokumentalny o Obiekcie 3001 w Podborsku

W latach 2018-2019 w Katedrze Archeologii US realizowaliśmy grant „Radzieckie magazyny głowic atomowych w Polsce. Pomiędzy dziedzictwem i zapomnieniem. Perspektywa archeologiczna”. Badania były prowadzone w nurcie archeologii zimnej wojny, a jednym ze stanowisk, na których przeprowadziliśmy nieinwazyjną prospekcję było Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku 3001 – dawny radziecki magazyn amunicji atomowej. Baza ta była w okresie zimnej wojny wielokrotnie fotografowana przez satelity szpiegowskie CIA. Wspominały o niej również bardzo liczne raporty wywiadowcze. Badania tego obiektu dostarczyły bardzo wielu ciekawych obserwacji i odkryć

W sierpniu na zaproszenie ekipy z Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku dr Grzegorz Kiarszys z naszej Katedry uczestniczył w nagraniu programu dokumentalnego dla Duńskiej Telewizji Publicznej DR TV.

Niedawno odbyła się premiera pierwszego odcinka serii.

Jaki związek miał magazyn głowic atomowych o kryptonimie „Obiekt 3001” z Danią?

W Podborsku przechowywano taktyczną amunicję jądrową, która w razie wybuchu wojny atomowej miała być wykorzystania przez polską 1 Armię Wojska Polskiego podczas działań na kierunku „Jutlandzkim”. W świetle planów operacyjnych Frontu Nadmorskiego z 1970 roku 18 głowic do zestawów rakiet operacyjno-taktycznych zamierzano wykorzystać do przygotowania poprzedzającego lądowanie na Zelandii. W połączonym desancie powietrzno-lądowym na Zelandii wzięłyby udział 6 Dywizja Powietrznodesantowa, 7 Dywizja Desantowa oraz 15 Dywizja Zmechanizowana. Ostatni z wymienionych związków taktycznych (oraz elementy 7DDes) miały zostać przetransportowane na wyspę za pomocą…. zmobilizowanych cywilnych statków należących do floty handlowej PRL…
Ładunki jądrowe byłyby najprawdopodobniej użyte również do wsparcia 16 i 20 Dywizji Pancernych oraz 8 i 12 Dywizji Zmechanizowanych podczas walk na Jutlandii i innych wyspach duńskich.
(fotografie Mieczysław ŻukPaweł Urbaniak)

Link do pierwszego odcinka:
https://www.dr.dk/…/atombomberne-over-danmark_-en-hemmelig-…