Rozpoczęły się prace nad filmem o rondelach, zagadkowych budowlach sprzed 7tys. lat

Z radością informujemy, że projekt filmu „Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat” w reżyserii Krzysztofa Paluszyńskiego uzyskał właśnie dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W tworzeniu dokumentu o rondelach weźmie udział również dr Agnieszka Matuszewska z naszej Katedry, a jednym z głównych „aktorów” będzie rondel z Nowego Objezierza.

Niedługo rozpoczną się pierwsze zdjęcia i wywiady. Będziemy szczegółowo relacjonować działania i postępy w pracach na naszym katedralnym profilu fb. Wszystkich zainteresowanych odsyłamy również do dedykowanego profilu fecebookowego „Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat”, na którym będą pojawiały się regularnie różne wątki i ciekawostki dotyczące tematyki filmu.

Historia rondeli zostanie przedstawiona w szerokim kontekście czasowym i geograficznym.  Ten fabularyzowany dokument będzie swego rodzaju opowieścią – wędrówką po ziemiach naszego kraju i Europy sprzed bez mała 7 tys. lat. Dzięki plenerom, scenografii, rekonstruktorom, animacjom 3D, precyzyjnie zaplanowanym kadrom, zobaczymy świat, który już dawno przestał istnieć.  Mimo olbrzymiego dystansu czasowego, nawet po wielu tysiącleciach budowle nazywane przez archeologów rondelami stanowią intrygującą i nadal nierozwiązaną zagadkę dla współczesnych.

Innym znanym dokumentem reżysera Krzysztofa Paluszyńskiego był film „Megality – historia sprzed 5500 lat”, który wzbudził duże zainteresowanie wśród entuzjastów archeologii i rekonstruktorów.